Güneş Paneli Güç Üretiminin Prensibi Nedir?

Güneş paneli güç üretimi prensibi nedir

Güneş ışığı, yeni bir delik elektron çifti oluşturmak için yarı iletkenin pn bağlantısında parlar. Pn eklemi elektrik alanının etkisi altında delikler p bölgesinden n bölgesine akar ve elektronlar n bölgesinden p bölgesine akar. Devre açıldıktan sonra akım oluşur. Bu fotoelektrik etki güneş pili çalışma prensibidir.

güneş enerjisi üretimi

Güneş enerjisi üretimi Güneş paneli enerji üretimi için iki yöntem vardır. Biri ışık-ısı-elektrik dönüşüm yöntemidir, diğeri ise ışık-elektrik doğrudan dönüşüm yöntemidir.

(1) Işık-ısı-elektrik dönüşüm yöntemi, güneş radyasyonu tarafından üretilen ısı enerjisini kullanarak elektrik üretir. Genel olarak, bir güneş enerjisi toplayıcısı emilen ısıl enerjiyi çalışma akışkanının buharına dönüştürür ve daha sonra türbini elektrik üretmek için hareket ettirir. Önceki süreç bir foto-termal dönüşüm sürecidir; Bu ikinci süreç, bir termal-elektrik dönüşüm işlemidir.

(2) Optik-elektrik doğrudan dönüşüm fotoelektrik etkisinin kullanılmasıdır, güneş radyasyonu doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülebilir, temel cihazın ışık-elektrik dönüşümü bir güneş hücresidir. Bir güneş pili, fotovoltaik etkiye bağlı olarak güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Yarı iletken fotodiyottur. Güneş fotodiyot üzerinde parladığında, fotodiyot güneşin ışık enerjisini elektriğe çevirir. Güncel. Birçok pil seri veya paralel olarak bağlandığında, nispeten büyük çıkış gücüne sahip bir solar hücre dizisi haline gelebilir.

Yangtze Güneş Enerjisi Co, Ltd

E-posta: info@yangtze-solar.com
Telefon: 0086-188 5826 1705

Faks: 0086-551-64437729

Web: www.yangtze-power.com

Ekle: No.72 Shufeng Yolu, Shushan, Heifei, Anhui PR Çin

No.3, Huaxing Yolu, Jintan, Jiangsu PR Çin