Güneş Panelleri İçin Malzeme Sınıflamaları Nelerdir?

Güneş panelleri için malzeme sınıflandırmaları nelerdir?


Şu anda, kristalimsi silikon malzemeler (polikristalin silikon ve tek kristalli silisyum dahil) en önemli fotovoltaik malzemelerdir ve pazar payları% 90'ın üzerindedir ve gelecekte uzun süre güneş hücreleri için ana maddedir. . Polisilikon malzemelerin üretim teknolojisi uzun zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Almanya da dahil olmak üzere üç ülkede 7 şirketin 10 fabrikasının elinde olup, teknik bir abluka ve piyasa tekeli oluşturuyor.


Polisilikon talebi, esas olarak yarı iletkenlerden ve güneş pillerindendir. Farklı saflık gereksinimlerine göre, elektronik sınıf ve güneş sınıfına ayrılır. Bunlar arasında, yaklaşık% 55 olarak hesaplanan elektronik sınıf polisilik için,% 45 olarak hesaplanan güneş sınıfı polisilik, fotovoltaik endüstrisinin hızlı gelişimi ile, polisilikon için güneş pili talebinin büyüme oranı yarı iletken polisilikon gelişiminden daha yüksektir; 2008 yılına kadar güneş polisilikon talebinin elektronik nitelikli polisilikonu aşması bekleniyor.


1994 yılında dünyadaki güneş hücrelerinin toplam üretimi yalnızca 69 MW'tı ve 2004'te 1200 MW'a yakındı, bu rakam sadece 10 yılda 17 kat arttı. Uzmanlar, güneş fotovoltaik endüstrisinin, 21. yüzyılın ilk yarısında nükleer enerjiyi en önemli temel enerji kaynaklarından biri olarak geçeceğini tahmin ediyor.


Kristalin silikon paneller: polikristalin silikon güneş pilleri, monokristalin silikon güneş pilleri.


Amorf silikon paneller: ince film güneş hücreleri, organik güneş hücreleri.


Kimyasal boya paneli: Boyaya duyarlı güneş pili.


Esnek Güneş Pili Çok bileşenli bir güneş pili, tek elemanlı bir yarı iletken malzemeden yapılmış olmayan bir güneş pili anlamına gelir.


Çeşitli ülkelerde, çoğu henüz endüstrileşmemiş olan, çoğunlukla aşağıdaki kategorilerde birçok araştırma çeşidi vardır:


a) kadmiyum sülfit güneş pili


b) galyum arsenit güneş hücreleri


c) Bakır indiyum selenidi güneş hücreleri (yeni çok bantlı boşluk gradyan Cu (In, Ga) Se2 ince film güneş hücreleri)

Cu (In, Ga) Se2, mükemmel performansa sahip bir tür güneş emici malzemedir. Güneş enerjisi absorpsiyon spektrum aralığını genişletebilen ve fotoelektrik dönüşümü iyileştirebilen, gradyan enerji bant boşluğuna (iletken bant ve değer bandı arasındaki enerji seviyesi farkı) sahip çok katmanlı bir yarı iletken malzemeye sahiptir. etkinliği. Buna dayanarak, bir silikon ince film güneş pilinden çok daha yüksek bir fotoelektrik dönüşüm verimliliği olan ince bir film güneş hücresi tasarlanabilir. Elde edilebilecek fotoelektrik dönüşüm oranı% 18'dir. Ayrıca, bu ince film güneş hücrelerinin optik radyasyona bağlı olarak bir performans düşme etkisine (SWE) sahip olmadığı ve bunun fotoelektrik dönüşüm verimliliğinin, ticari ince film güneş panellerininkinden yaklaşık 50-75 arttırıldı. İnce film güneş pillerinde dünyanın en yüksek fotoelektrik dönüşüm verimi olan%. Esnek ince film güneş pilleri, geleneksel güneş pillerinden ayırt edilir.


Geleneksel güneş pilleri genellikle iki cam tabakanın ortasındaki EVA malzemelerinden ve hücre tabakalarından yapılır. Bu tür bileşenler ağırdır ve montaj için bir braket gerektirir ve taşınması kolay değildir.


Esnek ince film güneş pilinin, bir cam arka plaka ve bir kapak plakası kullanmasına gerek yoktur ve ağırlık, çift cam güneş hücresi modülünden% 80 daha hafiftir. PVC arka plaka ve ETFE film kapağını kullanan esnek batarya parçası eşit şekilde bükülebilir ve taşınması uygundur. Tavana ve çadırın üzerine kolayca monte edilebilecek montaj için özel braket gerekmez.


Dezavantajı, fotoelektrik maddenin dönüşüm verimliliğinin, geleneksel kristal silikon bileşenlerinkinden daha düşük olmasıdır.


Yangtze Güneş Enerjisi Co, Ltd

E-posta: info@yangtze-solar.com
Ne Uygulaması: 0086-188 5826 1705

Telefon: 0086-173 3300 5102

Wechat: 188 5826 1705

Web: www.yangtze-power.com

Ekle: No.231 Shufeng Yol, Shushan, Heifei, Anhui Çin Halk Cumhuriyeti

No.29, xinzhou Yolu, Yongkang, Zhejiang Halk Cumhuriyeti Çin