Yaşlanma Gecikmesi İçin Güneş Panellerinin Sırrı.

Sözde foto-zayıflama, güneş ışığının ışınlanmasından dolayı güneş pilinin gücünün düştüğü olgusunu ifade eder. Güneş paneli fotovoltaik modüllerinin fotovoltaik zayıflaması iki aşamaya ayrılabilir: ilk fotodedük zayıflama ve yaşlanma zayıflaması.
İlk fotodedük zayıflama

İlk foto-indüklenmiş zayıflama, yani, güneş paneli fotovoltaik modülünün çıkış gücü, kullanımın ilk birkaç gününde önemli ölçüde azaldı, fakat daha sonra stabilize edildi. Bu fenomenin ana nedeni, P tipi (bor katkılı) kristal silikon silisyumdaki bor-oksijen kompleksinin azınlık taşıyıcı ömrünü azaltmasıdır.

P-tipi katkı maddesini değiştirerek, borun mahsulle değiştirilmesi, foto-indüklenmiş zayıflamayı etkili bir şekilde azaltabilir; veya hücrenin önceden aydınlatılması, böylece hücrenin ilk foto-kaynaklı zayıflaması, bileşen üretilmeden önce gerçekleşir ve fotovoltaik modülün ilk foto-indüklü zayıflaması Bu, aynı zamanda, çıktı stabilitesini geliştirirken, küçük bir aralıkta kontrol edilebilir. bileşenin Foto-kaynaklı zayıflama, hücre üreticileri ile daha fazla ilgilidir. Bileşen üreticileri için önem, fotoğraf kaynaklı zayıflamanın etkilerini azaltmak için yüksek kaliteli hücreler seçmektir.
2. Yaşlanma Bozulması

Yaşlanma çürümesi, uzun süreli kullanım sırasında meydana gelen ve pilin yavaş çürümesine ve ambalaj malzemesinin performansının bozulmasına bağlı olarak meydana gelen aşırı yavaş güç düşüşüne işaret eder. Bunlar arasında, ultraviyole ışığın ışınlanması, bileşenlerin ana malzeme özelliklerinin bozulmasının ana sebebidir. Ultraviyole ışığa uzun süre maruz kalmak, EVA ve arka tabakanın (TPE yapısı) yaşlanmasına ve sararmasına neden olur, bu da modülün ışık geçirgenliğinde bir azalmaya neden olur ve bu da güçte bir azalmaya neden olur. Bu, bileşen üreticilerinin EVA ve arka panel seçimini kesinlikle kontrol etmesini gerektirir. Seçilen materyaller, yardımcı malzemelerin yaşlanmasından kaynaklanan bileşen güç zayıflamasını azaltmak için yaşlanma direncinde mükemmel olmalıdır.