Nedenleri ve çözümleri için sıcak nokta sorunları güneş panelleri.

Pratik uygulamalarda, bir güneş pili genellikle bağlı seri veya paralel tarafından istenen bir gerilim elde etmek için pil modülleri çoğulluğu veya geçerli. Daha yüksek fotoelektrik dönüşüm verimliliği elde etmek için güneş paneli montaj her hücreye benzer özelliklere sahip olmalıdır. Kullanım sırasında bir veya bir grup bataryalarý, çatlaklar, iç bağlantı hatası veya özellikleri ile tüm tutarsız olması neden olabilir gölgelendirme gibi aynı olmayabilir.
Belirli koşullar altında bir dizi şube gölgeli güneş paneli derlemede bir yük diğer ışıklı güneş paneli meclisleri tarafından üretilen enerji dağıtmak için kullanılır. Gölgeli güneş paneli derleme sıcak nokta etkisi bu noktada olduğu kadar ısı olacaktır. Bu etkiyi güneş panelleri ciddi zararlar verebilir.

Güneş paneli derleme hayatı üzerine ciddi bir etkiye sahip olmanın yanı sıra, sıcak nokta etkisi Ayrıca güneş paneli derleme yanık ve bile yangın neden.
Genel olarak, bu güneş paneli fotovoltaik modül sıcaklığı 30 ° C normal çalışma sırasında ve yerel sıcaklık 6,5 ° C ortam sıcaklığı yüksek olduğunda kabul edilir, güneş paneli derleme bir sıcak nokta bölgesi olarak kabul edilir. Sıcak nokta algılama olma, bileşen çıkış gücü, ortam sıcaklığı ve bileşen çalışma sıcaklığı ve sıcak nokta oluşumu gibi faktörlerden etkilenen çünkü ancak, bu mutlak, değildir.  Bu nedenle, sıcak nokta etkisi belirlemek için termal Imager görüntü kullanmak en iyisidir. Yukarıdaki veri analizi değiştirilebilir olduğunu.
Genel olarak, her güneş paneli derlemede kullanılan güneş panelleri önemli ölçüde aynı elektriksel özelliklere sahip, aksi takdirde bir sözde sıcak nokta etkisi zayıf elektrik performansına sahip veya engellenen pille (sorun pil) imal edilecektir. Tıkanıklığı çoğunlukla mantıksız tasarım ya da zamansız operasyon ve bakım neden olur ve sorun batarya çeşitli nedeni. Bataryanın kendi kusurları kenar kısa devre imalat, kısmi kısa devre kılavuz çizgisi, yetersiz ya da aşırı sinterleme derecesi, sıcak noktalar neden olur vb pil neden olur düşük kaliteli silikon malzeme ana nedeni olduğunu . Bileşenleri satın alırken muayene işleminin yanı sıra, modülün kaynak veya silikon bile kaynağı öğrenmenin en iyi yolu.