Lityum pil gelişiminin tarihi nedir

Lityum pil gelişiminin tarihi nedir?

Lityum piller ilk olarak kalp pillerinde kullanılmıştır. Lityum pil çok düşük bir kendi kendine deşarj oranına ve düz bir deşarj gerilimine sahiptir, böylece insan vücuduna implante edilen kalp pili yeniden şarj edilmeksizin uzun bir süre çalışabilir. Lityum piller genel olarak 3,0 volttan daha yüksek bir nominal gerilime sahiptir, bu da entegre bir devre güç kaynağı olarak daha uygundur. Manganez dioksit piller, hesap makineleri, dijital kameralar ve saatlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çeşitli üstün performanslar geliştirmek için, benzeri görülmemiş bir ürün yaratmak için çeşitli materyaller üzerinde çalışılmıştır.

1992'de Sony, lityum iyon pilleri başarıyla geliştirdi. Pratikliği, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve hesap makineleri gibi taşınabilir elektronik cihazların ağırlığını ve hacmini büyük ölçüde azaltmıştır.

Geliştirme süreci editörü

1970'lerde, Exxon MS Whittingham, ilk lityum pilini yapmak için negatif elektrot malzemesi olarak pozitif elektrot malzemesi ve lityum metali olarak titanyum sülfür kullanmıştır.

1980 yılında, J. Goodenough, lityum kobaltatın, lityum iyon piller için pozitif bir elektrot malzemesi olarak kullanılabileceğini keşfetti.

1982'de Illinois Institute of Technology'den RR Agarwal ve JR Selman, lityum iyonlarının hızlı ve geri dönüşümlü olan grafit içine gömülme özelliğine sahip olduğunu keşfettiler. Aynı zamanda, lityum metalden yapılmış lityum pil de çok dikkat çekti, bu nedenle insanlar lityum iyon gömülü grafitin özelliklerini kullanarak şarj edilebilir bir batarya üretmeye çalıştılar. İlk kullanılabilir lityum iyon grafit elektrodu Bell Labs tarafından başarıyla üretildi.

1983'te M. Thackeray, J. Goodenough ve diğ. Manganez spinel'in düşük maliyetli, kararlı ve mükemmel iletkenliğe ve lityum kılavuz özelliklerine sahip mükemmel bir katot malzemesi olduğunu bulmuştur. Ayrışma sıcaklığı yüksektir ve oksidasyon lityum kobaltatınkinden çok daha düşüktür. Kısa devre veya aşırı şarj oluşsa bile, yanma ve patlama tehlikesi önlenebilir.

1989 yılında A. Manthiram ve J. Goodenough, bir polimerik anyon ile pozitif bir elektrotun daha yüksek bir voltaj üreteceğini keşfetti.

1991 yılında, Sony ilk ticari lityum iyon pili çıkardı. Daha sonra, lityum iyon piller tüketici elektroniğinin yüzünü değiştirdi.

1996 yılında, Padhi ve Goodenough, lityum demir fosfat (LiFePO4) gibi olivin yapıya sahip fosfatların, geleneksel katot materyallerinden üstün olduğunu ve ana katod materyalleri haline geldiğini keşfetti.

Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, vb. Gibi dijital ürünlerin yaygın kullanımıyla, lityum iyon piller, mükemmel performansa sahip bu ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır ve yavaş yavaş diğer ürün uygulamalarında geliştirilmektedir.

1998 yılında, Tianjin Güç Araştırma Enstitüsü, lityum-iyon pillerin ticari üretimine başladı.

15 Temmuz 2018'de, Keda Kömür Kimyası Araştırma Enstitüsü'nden, ana bileşen olarak hastaneye yerleştirilen yüksek kapasiteli yüksek yoğunluklu lityum piller için saf karbonlu özel bir karbon anot malzemesinin kullanıldığı öğrenildi. Bu lityum pil yeni bir malzemeden hazırlandı. 600 kilometrelik bir seyir mesafesine ulaşabilir.

Yangtze Güneş Enerjisi Co, Ltd

E-posta: info@yangtze-solar.com

Telefon: 0086-188 5826 1705

Faks: 0086-551-64437729