Bir güneş paneli günde ne kadar elektrik üretebilir?

Bir güneş paneli günde ne kadar elektrik üretebilir?

Bir güneş paneli günde ne kadar elektrik üretebilir? Bu panelin STC veya PTC derecesine bağlıdır; STC standart test koşullarını temsil eder ve panelin ideal koşullar altında ürettiği gücü temsil eder. Üreticiler panelleri, güneşin en parlak olduğu zamanlarda yaklaşık 4 saat süren güneş pikleri denilen koşullar altında test ederler. Güneşin tepe değeri, panel yüzeyinin metrekare başına 1.000 watt güneş ışığı olarak hesaplanır. STC derecesi, pik güneş ışığının enerjiye dönüştürülme derecesidir.


175 watt STC derecesine sahip bir panel, bir saat güneş ışığını 175 watt'a dönüştürür. Her panelin STC derecelendirmesini panel sayısı ile çarpın ve dizinin en yoğun koşullarda ne kadar enerji ürettiğini bileceksiniz. Daha sonra bu sayıyı her gün panel tarafından elde edilen yoğun güneş ışığı sayısıyla çarpıyorsunuz ve güneş paneli sisteminin ne kadar enerji ürettiğini bileceksiniz.


Her panelin 175 STC derecesi varsa ve 4 paneliniz varsa, 175 x 4 = 700 watt. Bu nedenle, yoğun güneş ışığı altında 700 x 4 = 2800 watt üretilir. Güneş pili dizisinin de düşük ışıkta elektrik ürettiğini unutmayın, bu nedenle bu örnekte gün içinde üretilen toplam enerji 2800 watt'tan daha yüksek olacaktır.